boşuna ninjayız demedik işte kapı gibi diplomam

Flickr Hesabımı Ziyaret Etmek İstersen Buyur

invicto - View my most interesting photos on Flickriver

3 Eylül 2011 Cumartesi

BİR AKDENİZ GÜZELİ , BARSELONA


Bir geziyi daha güzel anılarla geride bıraktık.
Barselona coğrafi ve sosyal olarak tam benlik.Ne de olsa akdeniz şehri, insanlar yardım sever sıcak kanlı,şehir deniz kıyısında ve deniz ürünlerine bayılıyorlar.Öyleki elinizde harita,yer ararken yaşlı bir teyze ya da amca yanınıza yanaşıp ispanyolca ya da katalanca konurşarak sizin gideceğiniz yeri tarif etmeye çalışıyor.İyi niyetli inyetli insanlar kısacası.

 
Barselona diyince maalesef insanlar hemen sizi hırsızlık konusunda uyarmak zorunda kalıyorlar.Bizim başımıza kötü bir olay gelmedi aksine gözlemlediğim kadarı ile oldukça güvenli bir şehir.Ancak etrafta çantaları kesen bazı vatandaşları fark ettik belli ki fırsat kolluyorlar operasyon için :) .Daha çok kalabalık turistik bölgelerde dikkatli olmakta fayda var.Gezmesi çok zevkli ve kolay bir şehir Barselona.
Birbiri ile kesişen düz ve yokuşsuz sokak- caddelerle dolu.Yürüyerek ve bisikletle çok rahat gezebilirsiniz.Bicing için kart almanız gerekiyor bilginiz olsun.Yürümeyi sevmeyenler üzülmesin
muhteşem bir metro ağı var.

Özellikle istiklal caddesine benzetilen La Rambla caddesi neredeyse 24 saat hareketli.Bana kalırsa La Ramblaı kesen bir ara sokak daha çok İstiklale benziyor.La Rambla’nın limana yani denize kadar uzanması da ayrı bi güzel.Tam bitiminde Kristof Kolomb heykeli sizi karşılıyor. Bu cadde üzerinde Catalunya metro istasyonundan aşağı inerken sağda bir tapas restoranı var ki, anlatılmaz yaşanır lezzetler barındırıyor.Fotoğraftaki dükkanda mutlaka deniz ürünlerinden denemelisiniz.
 

Bu gezide gözüme çarpan ilk üçü sıralamak gerekirse:

1-Barcelona Futbol Klübü
2-Gaudi ve Güell
3-Picasso


Barselona şehrinde bu üçlüye hemen hemen her köşede rastlıyorsunuz.
Barça’ya ait çeşit çeşit ürünler, formalar,bardaklar vs. 
Gaudi ye ait çeşit çeşit birbirindne ilginç mimari yapılar.Güell de Gaudinin baş finansörü ve arkadaşı olduğu için adına yapılmış çeşitli yapılar mevcut.Özetle Güell olmasa Gaudi olmazmış gibi br durum var.Palau Güell ve Park Güell görülmesi gereken yapılar arasında.Özellikle Palau Güell muhteşem bir bina,mutlaka bilet alıp içini gezin.


Picasso’nun müzeside gezilesi yerlerden,müzenin önündeki uzun kuyruk sizi korkutmasın hızlı ilerliyor :) . Maalesef müzede “Guernica” adlı meşhur tablo yok, başka bir şehirde sanırım Madrid’de sergileniyormuş.Ama “Les Ménines” müzede ziyarete açık.

Az önce bahsettiğim gibi Barça takımı şehrin kendisi ile bütünleşmiş durumda.Nou Camp futbol ile alakası olmayanların bile gezip görmesi gereken bir yer.Takımın almış olduğu kupalar vs. de stad yanındaki müzede sergileniyor.


Bu arada eğer sıcak bir mevsimde giderseniz Barselona’nın uzun plajlarından birinde güneşlenip denizin tadını çıkarabilirsiniz.Bizim gittiğimiz plaj güzel bir kumsala çok soğuk olmayan ve derin bir denize sahipti.
Plajlar konusunda ufak bir hatırlatma.İspanyol bayanlar üstsüz güneşlenmeyi seviyor,turistler de çoğunlukla buna uyuyor.Normal bikinili hatunlar arada sırıtıyor o kadar yaygın yani üstsüz güneşlenmek anlayın :)

İşte böyle dostlar bir şehri daha GEZDİM,GÖRDÜM,ANLATTIM. Umarım faydası olur gideceklere .Darısı tüm isteyenlerin başına diyerek şimdilik vedalaşıyoruz.

Adiós ya d adéu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Çekinme dök içini